Co je Tai Ji Quan

Na pohled vypadá Tai Ji Quan jako spomalený film. Cvičící pomalu a ladně pluje prostorem kráčí, otáčí se, mává rukama, někdy i nohama. :) Ve skutečnosti je to sestava bojových pozic - úderů, bloků, kopů, prováděná pomalu. Každý pohyb je do detailu propracovaný, poloha rukou, nohou, ramen, boků, dokonce i směřování pohledu je přesně dané. 
Tai Ji Quan je nedílnou součástí studia bojových umění. Podporuje koncentraci, pomáhá sklidnit mysl a vědomě ovládat svoje pohyby a výbušnou sílu.
 

 

K čemu je to dobré

Pro nás evropany je to možná neobvyklé, ale bojové umění je v Číně spojováno s léčením a uměním léčit. Tai Ji Quan pomáhá navozovat rovnováhu v těle, přináší relaxaci a podporuje přirozené ozdravné procesy. Díky ladným, pomalým pohybům je vhodné pro kohokoliv a i proto je na celém světě, ale samozřejmě obzvlášť v Číně tak oblíbené.  
 
Chci se přihlásit
 

Co budeme cvičit na kurzu

Je mnoho stylů bojových umění a taky mnoho stylů Tai Ji Quan. Styl, který cvičíme v naší škole, navazuje na linii legendárního čínského mistra Zhang San Fenga. Ten kolem roku 1000 našeho letopočtu, po deseti letech intenzivního studia boje a budhismu v Shaolinském chrámu odešel do wudangských hor a založil školu postavenou na třech základních principech: budhizmu – altruizmus a soucítění, konfucianizmu – aspekt čistého charakteru a morálních zásad v běžném životě a taoizmu – kultivace vlastní síly, dlouhověkost a víru v nesmrtelnost. 
Na našem kurzu se naučíme základní sestavu této linie, 28 forem
 
Zhang San Feng Taiji Quan (Tai-chi Chuan) - 28 forem je zkrácená verze původní wudangské formy Taiji Quan 108, vytváří základ pro porozumění principům tai ji a jejich aplikaci, rozvíjí tělesnou koordinaci a vnitřní sílu, podporuje inteligenci těla a schopnost učit se, přináší schopnost porozumět základnímu principu Tai Ji Quan – rovnováha protikladů, shromažďování a vypouštění síly, otevření těla pro cirkulaci QI v těle.
 
Chci se přihlásit
 

Tai Ji, Tai Chi, nebo Tai či?

Která z těch možností je správná? Každá a žádná. Čínština je úplně jiná než evropské jazyky. Je hodně těžké a často nemožné zapsat jí naší abecedou. Proto se objevuje tolik různých přepisů. Čte se to zhruba jako tai či čchuan, i když to č v podání číňanů zní jako něco mezi č,š a ť.

Více si o Tai Ji Quan a bojových uměních můžete přečíst v článcích Otakara Chocholy na www.plujicioblaka.cz

Reportáž Otakara Chocholy z pobytu v Číně - Wudang